wtorek, 22 stycznia 2013

Sałatka śledziowa z jajkiem

Sałatka śledziowa z jajkiem.
W moim domu śledzia jadano z cebulką w oleju. Pamiętam ja dziadek kupował całą rybę z soli, dzielił filety a z mleczu robił pastę. Jako dziecko nie przemogłam się i nigdy jej nie próbowałam, czego oczywiście żałuję. W domu mojej szwagierki zwyczajowo w Wigilię je się śledzie i do tego gotowane tłuczone ziemniaki.
Lubię to połączenie i w sumie nieźle smakuje.
Kiedyś latem wyszperałam przepis na śledzia z ziemniakami, nieco go zmodyfikowałam i wyszła całkiem niezła sałatka. Przyznam, ze latem kiedy mamy młode ziemniaki i ogórki małosolne smak jest nieco lepszy.
Ale oceńcie sami:


Składniki

 • 4 płaty śledziowe Matjas
 • 2 średnie cebule
 • 3 ogórki małosolne (mogą być kiszone)
 • 2 kartofle ugotowane w mundurkach
 • 2 jajka ugotowane na twardo
 • pęczek szczypiorku bądź szczypior z dymki
 • 3 łyżki majonezu
 • sól i pieprz do smaku.
Matjasy myjemy i moczymy ok. 4 godzin zmieniając dwukrotnie wodę. Można kupić płaty śledziowe w oleju, które nie wymagają moczenia. Dwie cebule kroimy w kostkę, solimy i odstawiamy w miseczce na czas moczenia śledzi. Kartofle gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie do miękkości.. Pamiętajcie, żeby nie gotować jajek z kartoflami.
Płaty śledzia kroimy na paski szerokości ok.1,5 cm, albo tak jak lubicie. Wcześniej pokrojoną cebulę przekładam na ściereczkę i wyciskam z niej sok, stanie się mniej piekąca i nie będzie taka dominująca w smaku. Ostudzone kartofle obieram i kroję w kostkę 1x1 cm. Ogórki kiszone obieram, na małosolnych zostawiam skórkę i również kroję w kostkę. Całość mieszam z solą i pieprzem oraz drobno pokrojonym szczypiorkiem. Tuż przed podaniem dodaję majonez i dekoruję ósemkami z jajka ugotowanego na twardo.
Zdjęcie jest zrobione przed dodaniem majonezu.
 

4 komentarze:

 1. llec vitellis sem.
  test in domo mea, et in cibum cepae in oleo. Memini avi emit totum sal pisces, dividitur tota operis cælatura, lutum facere, et tuta. Sicut puer, non praevaluerunt, et expertus quod utique dolemus. Domi soror iure decembris in solenni allec et cocta mashed potatoes.
  Ut permixta totalem inprobantur.
  Cum aestate invenit recipe allec potatoes ego mutata aliquantulus exiit satis sem. Fateor małosolne cucumeres et potatoes in aestate nova gustus cum leviter melius.
  sed judicabit Urna

  OdpowiedzUsuń